اصفهان

دهکده و آبگرم گل سرخ

دهکده و آبگرم گل سرخ روستای تاریخی ورتون

مجموعه اقامتی-تفریحی گل سرخ ورتون در۳۵کیلومتری اصفهان، شهرستان نائین درروستای ورتون قراردارد و مسافتش از استان اصفهان۶۰ کیلومتر است.

در این منطقه حمام هایی به سبک دوره صفویه وجود دارد که بیشتر آن ها مخروبه اند ولی برخی از آن ها سالم بوده و مورد استفاده مراجعه کنندگان قرار میگیرند.

این مجموعه شامل چشمه های آبگرم معدنی، حمام ها و حوضچه های آبگرم وساختمان سنگی تاریخی معروف به حوض مراد و بقعه متبرک آن (معروف به امامزاده آبگرمی) و اتاق هایی زیبا و با معماری سنتی برای اقامت میباشد .

معماری این بناها در نوع خود، منحصربه فرد بوده که تالار سنگی وحوض مراد از نمونه های این شاهکارهنری است.

 

مکان آبگرم ورتون بر روی نقشه گوگل
مکان آبگرم ورتون بر روی نقشه گوگل

 

آدرس : از اصفهان به سمت نائین، ۱۰۰متر قبل از پلیس راه سجزی، ۱۰کیلومتربعداز روستای ورتون، دهکده گل سرخ

علاوه بر آب گرم ورتون قرارگیری این چشمه در تپه های مشرف بر دشت ورتون تا زفره از دیگر جاذبه های این منطقه است.

علاوه بر آن در شب دارای آسمانی زیبا و خیره کننده بوده و مانند آسمان کویر پر ستاره است.

اگر قصد اقامت در این مجتمع گردشگری توریستی را دارید،لذت خوردن یک وعده غذای خوشمزه “لاخول” را از دست ندهید.

آبگرم را با دو لوله به دو بخش منتقل کرده اند یک بخش کاملا نو ساز است و دارای حوضچه های اختصاصی ست و بخش دیگر به ساختمان قدیمی و مستحکم با سنگ هایی با حوضچه ی خزینه ای شکل ریخته می‌شود.

این ساختمان اصلی است که به دستور شاه عباس بزرگ ساخته شده و شاه عباس برای درمان به این آبگرم می آمده است و از قدوم پادشاه صفوی روستا ی ورتون و این منطقه آباد و دارای آثار تاریخی است.

ساختمان تقریبا به حالت حمام‌های آن دوران و به شکل هشتی ساخته شده و درون آن با معماری مکمل هواکش ها و روی آن گنبد کوچک با نورگیر قرار داده شده است.

کف آن حالت خزینه ای کم عمق و در چهار ضلع آن فضای مناسبی برای مشت و مال و استراحت پادشاه دقیقاً مانند سربینه های حمام های قدیمی صفوی ساخته شده است.

 

 

آبگرم را با ایجاد کانالی از سرچشمه به این مکان منتقل می کرده اند که اکنون ویران شده است والآن با لوله آب منتقل می شود.

این آبگرم از سنگ ساخته شده و شامل چشمه های معدنی، حمام ها و حوضچه های آبگرم و ساختمان سنگی تاریخی معروف به «حوض مراد» است.

 

 

اکنون نیز شتر و اسب و دوچرخه برای تفریح و رستوران به این منطقه کوچک افزوده شده تا برای گردشگران اسباب شادی و نشاط و خورد و خوراک فراهم باشد و اتاق‌های مخروطی شکل برای اقامت مسافران راه دور.

در کنار این ساختمان قدیمی و با سنگ های بزرگ، آرامگاهی وجود دارد به نام طبیب اصفهانی مردم محلی می‌گویند که با مغولان جنگید و زخمی شد و برای درمان به این مکان آمد و با آب گرم شفا پیدا کرد.

بعضی ها هم می‌گویند که اینجا گنجی بوده و قاچاقچیان قبر را شکافتند و بردند ولی این روایت‌ها صرفا حالت شفاهی دارد؛

اما اولین نتیجه ای که میشود از این روایات پی برد قدمت تاریخی این مکان است که از زمان خوارزمشاهیان دارای رونق و آبگرم آن مورد استفاده بوده است و قطعا قدمت آن به سال ها قبل از این دوران باز می‌گردد که صفویان آنجا را مجدد بازسازی و آباد کردند.

با سفر به این آبگرم این مثل زیبای فارسی در ذهن تداعی می‌شود که دیگران کاشتند و ما خوردیم و ما هم می‌کاریم تا آیندگان بخورند.

 

 

امکانات دهکده گل سرخ ورتون

مجموعه تفریحی گل سرخ ورتون دارای کلبه های ۴نفره میباشد که برخی کلبه ها دارای دو تخت و۲تشک و برخی دیگر ۴تشک اطراف کرسی دارند.

کلبه ها دارای وسایل سرمایشی، گرمایشی بوده و اطراف آنها محوطه رستوران و چایخانه قرار دارد.

حوضچه های آبگرم اطراف کلبه ها قرارگرفته و شامل حوضچه های ۲۰نفره،حوضچه ی ۲۵نفره (که به صورت خانوادگی میتوان استفاده کرد) و حوضچه های ۴نفره که در ساختمان های جداگانه برای بانوان و آقایان قرارگرفته میباشد.

لازم به ذکر است سرویس های بهداشتی خارج از کلبه ها قرار دارد.

 

 

شما مسافران محترم می توانید جهت اجاره و رزرو کلبه‌های این دهکده با کارشناسان فروش ما تماس حاصل نمائید.

صمیمانه پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستیم.

 شماره های تماس :

      (۱۰ خط ) ۳۵۶۷۸۱۱۲ – ۰۳۱

        خط ویژه : ۳۵۰۹۰– ۰۳۱

امیدواریم بتوانیم خدمت رسان خوبی برای شما ارجمندان باشیم.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن