کشورهای اروپایی

ویزا سوئد

شرایط اخذ ویزا کشور سوئد

شرایط اخذ ویزا کشور سوئد

کشور سوئد عضو اتحادیه اروپا و پیمان شنگن می‌باشد و شما برای مسافرت به سوئد نیاز به ویزا شنگن دارید .

حضور مشخص متقاضی در روز تعیین شده از طرف سفارت جهت مصاحبه و انگشت نگاری الزامی می‌باشد .

آدرس سفارت سوئد در تهران :

تهران: خیابان پاسداران – بعد ازفرمانیه – خیابان بوستان – نبش کوچه نسترن پلاک 27

تلفن : 23712200  

همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویزا سوئد می توانید به وب سایت سفارت سوئد در تهران به نشانی اینترنتی : www.swedenabroad.com مراجعه نمائید .

انواع ویزای شینگن :

ویزای شنگن در ۴ نوع صادر می شود :

ویزای نوع A :

ویزای ترانزیت است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد و می تواند فقط در یکی از فرودگاههای شنگن پرواز خود را تعویض و راهی کشوری در خارج از شنگن گردد.

ویزای نوع B :

ویزای عبور است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را دارد و میتواند از شنگن بعنوان منطقه عبوری استفاده نماید تا از طریق زمینی خود را به کشور دیگری غیر شنگن برساند.

ویزای نوع C :

ویزای توریستی است که اکثر ایرانیان با آن وارد شنگن می شوند.

ویزای نوع D :

ویزای بلندمدت است که معمولا تجار و بازرگانان ازآن استفاده می کنند تا بتوانند در طی سال بارها به شنگن وارد و از آن خارج شوند.

توجه کنید که اگر بخواهید بیش از ۹۰ روز در محدوده شنگن بمانید، دیگر نیازی به ویزای شنگن ندارید.

بلکه باید درخواست اقامت بدهید و از طریق سفارت پیگیر مراحل اقامتی خود باشید، درضمن اگر از ۹۰ روز اقامت خود در محدوده شنگن استفاده کنید.

باید حتما ۳ ماه خارج از شنگن بمانید تا بتوانید مجددا ویزای شنگن دریافت کنید. البته در صورت داشتن دلایل ویژه می توانید برای حداکثر یکسال هم ویزای شنگن دریافت کنید.

داشتن ویزای شنگن لزوماً به معنی تضمینی جهت ورود به محدوده شنگن نیست، یعنی اینکه اگر شما ویزای شنگن خود را از ایتالیا گرفته باشید ولی از فرانسه وارد شنگن شوید مقامات مرزی شنگن در فرانسه می‌توانند به دلایلی کاملاً قانونی به شما اجازه ورود نداده و شما را به کشوری در خارج از شنگن اخراج کنند.

مسافر ورودی به شنگن باید همیشه خود را آماده سوالات احتمالی از جمله هدف از سفر، آدرس محل اقامت و مدارکی دال بر توانایی پرداخت هزینه های اقامت نماید.

مدارک مورد نیاز جهت ویزا دیدار از دوستان و خویشاوندان :

شما نیاز به ویزای شنگن از نوع توریستی(نوع C) داریدشما به عنوان فردی که از ایران قصد بازدید اقوام یا دوستان و آشنایان خود در سوئد را دارید بایستی مراحل مشخصی را طی کنید و مدارکی که در زیر به آنها اشاره می‌شود را تهیه نمایید.

الف) مدارکی که توسط فرد یا افراد دعوت کننده در سوئد بایستی تکمیل و به فرد یا افراد بازدید کننده در ایران ارسال شوند:

فرم دعوتنامه ستی توسط فرد میزبان شما در سوئد یا شخصی که دعوتنامه را برای شما می فرستد تکمیل و ارسال شود.

در فرم دعوتنامه، اطلاعاتی در ارتباط با نسبت شما با فرد معرف در سوئد و اطلاعات دیگری از دلایل سفر و مشخصات فردی شما باید درج شود.

فرم دعوتنامه از سایت اداره مهاجرت سوئد بصورت آنلاین قابل تهیه و چاپ است.

-فرد دعوت کننده در سوئد باید یک برگه دیگر به نام برگه مشخصات فردی یا پرشون بویس را ضمیمه فرم دعوت نامه خود نماید و با پست یا بصورت ایمیل یا فکس برای فرد یا افراد بازدید کننده در ایران ارسال نماید.

دراین برگه که فرد دعوت کننده آن را از اداره مالیات سوئد(Skatteverket) دریافت می کند، مشخصات فردی و ثبت احوالات او درج شده است.

شخص میزبان شما می تواند حتی بدون مراجعه حضوری به اداره مالیات سو،این فرم را بصورت آنلاین تهیه و چاپ کند.

ب) مراحل و مدارکی که بایستی توسط شخص یا اشخاص بازدیدکننده در داخل ایران انجام و ارائه شود عبارتند از:

برای دریافت ویزای توریستی سوئد،شما بایستی مدارکی که خودتان از شخص دعوت کننده در سوئد دریافت کرده اید را با مدارکی که در زیر به آنها اشاره می‌شود را جمع آوری کنید تا بتوانید برای دریافت ویزا اقدام کنید.

فهرست مدارکی که شما بعنوان بازدیدکننده موظف به تهیه آنها هستید به قرار زیر است:

فرم درخواست ویزای شنگن یا توریستی که بایستی توسط فرد یا افراد بازدید کننده تکمیل و امضا شود.

توجه کنید که زمان و بازه زمانی بازدیدی که در فرم ویزای شنگن ذکر می کنید لزوماً با توجه به اینکه در مرحله اقدام برای ویزا و با توجه به مشخص نبودن نتیجه اقدام طبیعتاً هنوز بلیت هواپیمای خودتان را تهیه نکرده اید می تواند یک بازه زمانی نهایتاً روزه باشد اما می تواند خیلی دقیق هم نباشد.

مثلاً ذکر می کنید از ابتدای ماه جون تا انتهای ماه آگوست.

فرم اطلاعات خانواده که بایستی توسط فرد یا افراد بازدید کننده تکمیل و امضاء شود.

ارائه گواهی بانکی موجودی حساب و همچنین پرینت گردش حساب که به نوعی ثابت کند که شما در بازه زمانی بازدید از سوئد امکان تامین هزینه های سفر خود را دارید.

این حساب بانکی حتما بایستی به نام خودتان باشد و تاریخ تهیه آن نیز نبایستی قدیمی تر از سه ماه پیش باشد.

در صورتی که فرد دعوت کننده شما در سوئد حاضر به تقبل هزینه‌های شما باشد،بایستی یک گواهی بانکی از وی دریافت و ارائه کنید که ثابت کند تمامی هزینه های خورد و خوراک و اقامتی شما توسط وی تأمین می‌گردد.

ارائه اصل و کپی گواهی استخدام یا اشتغال به کار،

فیش حقوقی و نامه مرخصی برای کارمندان ادارات

پرینت فیش حقوقی و گواهی بازنشستگی برای مستمری بگیران و بازنشستگان دولت

پروانه یا جواز کسب برای افراد با مشاغل آزاد

نامه اشتغال به تحصیل برای دانشجویان و اصل و کپی سند ملکی خانه،زمین،مغازه و مستغلات برای سایر افراد با مشاغل مختلف.

رونوشت(کپی) از تمامی صفحات گذرنامه معتبر،شناسنامه و کارت ملیتوجه داشته باشید که در صفحه ی عکسدار گذرنامه شما بخشی مربوط به امضاء مالک گذرنامه وجود دارد که بایستی این بخش را امضاء کرده باشید.

دو قطعه عکس جدید پاسپورتی ،زمینه سفید،تمام رخ،روتوش نشده عکس بانوان بایستی به گونه ای باشد که تمامی صورت و نیز گوش ها در آن کاملا مشخص باشند.

در حال حاضر،دو راه برای ثبت درخواست و تحویل مدارک وجود دارد:

1- راه غیرحضوری و ثبت درخواست ویزا از طریق اینترنت و بصورت آنلاین

2- راه حضوری یا رزرو وقت ملاقات از قبل و سپس مراجعه فیزیکی به سفارت سوئد در تهران در زمان مقرر شده.

راه غیرحضوری و ثبت درخواست ویزا بصورت آنلاین در سایت این راه قطعا بهترین و راحت ترین و سریعترین راه ثبت درخواست ویزاست.

اما بایستی توجه کنید که تمامی مدارک شما بایستی بصورت فایلهای الکترونیکی از پیش چاپ و اسکن شده باشند تا بتوانند در طی مراحل ثبت درخواست قابل ضمیمه شدن باشند.

شما می توانید پس از آماده کردن تمامی مدارک موردنیاز، برای ثبت آنلاین درخواست خود اقدام کنید.

پس از تکمیل مراحل و ضمیمه نمودن تمامی مدارک موردنیاز در سایت،به شما یک وقت ملاقات داده می شود تا در آن زمان فرد یا افراد بازدید کننده به سفارت سوئد در تهران مراجعه کنند.

راه حضوری و مراجعه فیزیکی به سفارت سوئد در تهران پس از تهیه کامل مدارک ،شما می توانید بصورت آنلاین و از راه اینترنت برای گرفتن وقت ملاقات از سفارت سوئد در تهران اقدام کنید.

پس از گرفتن وقت ملاقات به شما یک زمان مشخص اختصاص داده می‌شود تا در تاریخ مشخص شده به سفارت مراجعه کنید و مدارک تان را برای دریافت ویزا تحویل دهید..

زمان تماس برای دریافت وقت ملاقات تلفنی روزهای یکشنبه تا چهارشنبه بین ساعات 14 تا 16 بعذازظهر است.

مدت زمان انتظار برای دریافت پاسخ از سفارت سوئد در ته مدت زمانی که پاسخ ویزایتان را دریافت می‌کنید معمولا بین 2 هفته تا 1 ماه متغیر است.

معمولا ماه‌های آپریل تا آگوست شلوغ ترین زمان برای سفارت سوئد در تهران بخاطر شروع درخواست های توریستی است.

بنابراین اگر قصد دارید بویژه در فصل تابستان به سوئد سفر کنید،حتما چندین ماه زودتر اقدام کنید.

البته حداکثر زمانی که پیش از زمان سفر خود می توانید اقدام کنید سه ماه قبل از سفر است نه بیشتر.

شانس دریافت ویزا در شانس دریافت ویزای توریستی درجه یک بودن نسبت خانوادگی (پدر-مادر-همسر-فرزند-برادر و خواهر) طرفین دعوتنامه اولین عامل مؤثر است.

سایر دوستان و اقوام که نسبت فامیلی درجه دو یا سه دارند به شرط داشتنوابستگی های کافی در ایران و اثبات وضعیت بازگشت مجددشان به ایران (بطور نمونه متاهل یا دارای فرزند باشند و یا در ارگان یا نهادی دولتی استخدام رسمی باشند) از شانس دریافت ویزای توریستی همچنان برخوردار هستند ولی امکان رد درخواست ویزای آنها از گروه نخست بیشتر است.

سطح تمکن مالی فرد معرف در سوئد نیز (در صورت اینکه وی هزینه های سفر فرد یا افراد بازدیدکننده را شخصا متقبل شده باشد) از عوامل مهم تاثیرگذار بر روند صدور ویزا محسوب می شود.

دانشجویانی که برای تحصیل به سوئد می آیند(بخاطر اینکه هزینه سفر بازدیدکننده ها را طبیعتاً نمی توانند تقبل کنند) بطور معمول برای دعوت اقوام درجه یک خود به سوئد در طول زمان تحصیل با مشکلات کمتری مواجه هستند.

افرادی که جوان و مجرد هستند و اشتغال آنها در ایران بصورت استخدامی نیست و استقلال مالی مناسبی ندارند معمولاً با مشکلات بیشتری برای دریافت ویزای توریستی سوئد مواجه خواهند بود چون از دیدگاه سفارت سوئد امکان و احتمال بازگشت این افراد به ایران به نسبت کمتر است.

اعتراض به نتیجه ویزا در صورتی که به هر دلیلی از سفارت سوئد در تهران پاسخ منفی یا ریجکشن برای درخواست ویزای توریستی خود دریافت کرده اید،می توانید حداکثر ظرف 3 هفته پس از دریافت پاسخ منفی،نامه اعتراض خودتان را به سفارت سوئد در تهران تحویل دهید.

شما می‌توانید در زمان اعتراض مدارکی که در زمان اقدام برای ویزا پیوست مدارک تان نکرده اید و یا سایر مدارکی که فکر می کنید در تصمیم گیری ویزایتان موثر است را پیوست نامه ی خود کنید.

سفارت در مورد اعتراض شما تصمیم گیری می کند و اگر مجدداً تصمیم آنها تغییر نکند،شکایت شما به دادگاه عالی در شهر یوته بوری سوئد منتقل و بصورت جداگانه مورد بررسی قرار می گیرد و نتیجه نهایی به شما اعلام می شود.

رزرو و خرید بلیط سوئد
رزرو و خرید بلیط سوئد

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت و روزها و ساعات پرواز و مدت زمان پرواز و … به قسمت بلیط هواپیما خارجی یا 90ticket.ir مراجعه نمائید .

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن